Miért gondolják a svédek, hogy az óriási szalmakecske a karácsony szimbóluma?
Miért csak görkorcsolyázók számára nyitottak az utak egy héttel karácsony előtt Venezuelában?
Mit rejtegetnek az emberek Norvégiában ünnepi hagyományként, hogy megvédjék magukat a gonosz szellemektől?
Karácsonyi érdekességek a világból: Mai cikkünkben ezekre és még sok más kérdésre adjuk meg a választ a világ legfurcsább karácsonyi hagyományaival kapcsolatban.
Készítsen magának egy fahéjas forró csokit és ismerkedjen meg néhány szokatlan karácsonyi szokással!
Tartalomjegyzék:
Karácsony: mennyi a közös bennünk?
Bár a karácsony gyökerei az ókori pogány ünnepségekben gyökereznek, a ma ismert vallási ünnep a 4. század végi római kereszténységben alakult ki.
A karácsonyi hagyományok eredete: Konstantin császár uralma alatt az első karácsonyt december 25-én ünnepelték Jézus születésére emlékezve. Keresztény gyökerei ellenére azonban a karácsonyi szokások meglehetősen univerzálisak, mivel ez az az időszak, amikor a családok minden kultúrában együtt ünnepelnek.
Lássuk, mi a közös bennünk, ha karácsonyról van szó.
-
Karácsonyi ünnepségek
Ez az ünnep általánosan az az időszak, amikor az egész család ajándékokat cserél és karácsonyi vacsorát fogyaszt. Ez egyben a barátokkal való ünneplések és a bulik ideje is.
-
Szenteste és karácsony reggel
Vallási meggyőződéstől függetlenül a karácsonyt a kis Jézus születésére emlékező ünnepnek tekintik. Ebből az alkalomból a legtöbb európai országban a Szentestét, este vacsora kíséretében és a másnap reggelt is ünneplik.
-
Nemzeti ünnep
A világ legtöbb országában december 25-én ünneplik, bár az ortodox szertartásban ez a dátum január 6. A különbség abból adódik, hogy ebben az esetben az ortodox keresztények betartják a Gergely-naptárt, ami miatt az ünnep 13 nappal későbbre esik. Ennek ellenére, dátumtól függetlenül, a karácsonyt meglehetősen gyakran nemzeti ünnepnek tekintik.
De bár ennek az ünnepnek a lényege szinte mindenki számára ugyanaz, vannak csodálatos karácsonyi szokások, amelyek kiemelkednek a többi közül.
Néha egészen különös módon! Lássuk tehát, melyik karácsonyi hagyomány a legkülönlegesebb.
Krampusz: A Mikulás gonosz társa
Krampusz egy karakter az osztrák folklórból, eredetileg démonként ábrázolták, aki megbünteti a gyerekeket a karácsonyi időszakban.
Ezt a hagyományt „Krampusnacht” néven is ismerik, ami németül „Krampusz éjszakája”.
A Krampusz karakter a kereszténység előtti alpesi folklórból származik, majd később bajor bányászok vették át, akik viszont elvitték Közép-Európa más részeire.
Az alpesi folklór szerint Krampusz a gyerekeket a téli napforduló idején büntette meg, nyírfagallyal kaptak ki a rosszak, és egy hegy mélyén lévő odúba vitte őket.
Krampuszt szarvas, humanoid lényként ábrázolják, démoni szárnyakkal, hasított patákkal, kecskeszerű szarvakkal és nyitott szájából kilógó hosszú nyelvvel.
Úgy tartják, hogy a Krampuszt azért hozták létre, hogy ráijesszenek a gyerekekre, hogy jól viselkedjenek az adventi időszakban. Advent végén a Krampusznak kellett volna elrabolnia a szemteleneket.
Szerencsére mára ez a szokás megenyhült. Most ez főleg karácsonyi jelmez és öltözet a gyerekek körében.
Semmi sem mond többet a karácsonyi hagyományról, mint a KFC!
A KFC (Kentucky Fried Chicken) a kevés japán karácsonyi hagyományok egyike. 1974-ben indult és évek óta része az ország karácsonyi hagyományainak, a KFC „Kurisumasu ni wa Kentakkii!” (Kentucky-t karácsonyra!) kampány.
Vannak speciális termékek, amelyeket csak ez idő alatt lehet megrendelni, ilyen például a limitált kiadású KFC Original Chicken Sandwich és az Original Recipe Chicken Burger.
A japán KFC karácsony ötlete a háború utáni időszakból származik Japánból. Amikor a korabeli gazdaság fejlődésnek indult és ezt a haladást a Nyugat „jóságaival” azonosították.
Japánt nagyon inspirálták az amerikai találmányok és a popkultúra. Ez a KFC gyorséttermére is vonatkozott.
Ezért a márka úgy döntött, hogy ügyes marketingkampányt indít. A karácsonyt is „amerikai találmánynak” tekintették, így amikor megjelent a KFC-reklám, természetesnek tűnt, hogy ezeket a dolgokat párosítsák.
Azóta a japánok csirkét sütnek karácsonyi vacsorára. Érdekes módon nem feltétlenül ünneplik a többi karácsonyi szokást ezen és az ajándékozáson kívül.
A japánok tehát egyedülállóak abban, hogy azt kívánják az ünnepekkor, hogy legyen szép KFC karácsonyod!
Yule Kecske: Jobb, mint a karácsonyfa?
Bár a karácsonyi szokások és ünnepek világszerte eltérőek, sokuknak közös gyökere a pogány téli fesztivál.
Az egyik ilyen ünnep a Yule volt, amelyet a történelmi germán népek ünnepeltek. A karácsony a téli napforduló környékén volt, és ekkor a termékeny nap és az aratás istenét ünnepelték.
Mivel a skandináv mitológiában a kecske a termékenység szimbóluma, beépült az akkori hagyományok közé. A Yule kecske eredetileg egy állat volt, amelyet a téli napforduló ünnepei során áldoztak fel.
Szerencsére a hagyomány az idők során fejlődött, és a Yule Kecske ma már általában szalmából készül, szalagokkal és harangokkal díszítve.
Tagadhatatlan kapcsolat is van e hagyomány és az izlandi Yule Macska között. Ezen kívül van egy etimológiai kapcsolat a skandináv Télapóval. Svédországban Jultomtennek, Izlandon Jólasveinnnek hívják, a norvég családokat pedig Julenissen látogatja.
Ha saját szemével szeretné látni a svéd karácsonyi szokások képviselőjét, Yule Kecskét, érdemes ellátogatnia a Gävle nevű svéd városba, amely az állat legnagyobb szénaszobrairól ismert.
Német karácsonyi szokások: A karácsonyi uborka
A karácsonyi savanyúság az egyik legrégebbi német karácsonyi hagyomány. Gyökerei az 1800-as évekre, vagy még azt megelőző időkre nyúlnak vissza. Állítólag a hagyomány akkor kezdődött, amikor egy Leiper Mária nevű nő savanyúságot kapott barátjától karácsonyi ajándékként. A savanyúságot sóban és cukorban tartósították, így egész karácsonyig kitartott.
Leiper Mária családja annyira élvezte ennek a savanyúságnak az ízét, hogy elkezdték tartósítani saját savanyúságukat, hogy karácsonykor ajándékba adják. Ez évenkénti szokássá vált náluk, majd a régió többi családja is követte a példáját. A tartósított élelmiszerek karácsonyi ajándékozásának hagyományát 1839 óta dokumentálják, de valószínűleg azelőtt is létezett.
A hagyomány fejlődött, és az emberek elkezdték díszíteni a karácsonyfát uborka díszekkel. Később az 1890-es években Amerikában is elterjedt. Tévesen úgy gondolják, hogy ez egy marketing erőfeszítés volt a karácsonyfák üvegdíszeinek népszerűsítésére.
Szóval ne lepődjön meg, ha a karácsonyfán savanyúságokat lát a láncok, csecsebecsék és díszek mellett!
Görkorcsolyázzon karácsony estéjén!
Venezuelában karácsony napján kötelező felszerelés a görkorcsolya!
Ez a karácsonyi hagyomány arról szól, hogy a családok összegyűlnek az utcákon korcsolyázni és karácsonyi énekeket énekelni.
Ez az őrület feltehetően az 1950-es években kezdődött, amikor az ország a görkorcsolya lázban égett. A görkorcsolya a mai napig népszerű, és a karácsony a tökéletes alkalom arra, hogy a családok együtt guruljanak.
Érdekes módon egy héttel karácsony előtt olyan sokan görkorcsolyáznak a vasárnapi misére, hogy a kormány hivatalosan is lezáratja az utakat az autós forgalom előtt.
Rejtse el seprűjét a boszorkányok elől
Norvégia gazdag karácsonyi hagyományokkal rendelkező ország. Az egyik leghíresebb a seprűrejtő szokás.
Ez a hagyomány több mint 400 éves. Az egész azzal kezdődött, hogy IV. Christian, Dánia-Norvégia királya elrendelte, hogy minden boszorkány hagyja el az országot karácsony előtt.
Bár a rendelet igaz volt, sok folklór tündérmese fonódott eköré. A hagyomány szerint a boszorkányokat megsértette ez a parancs, és jégpalotává alakították a király kastélyát, és nagy jégtömbökkel zárták el a bejáratot, amelyeket se tűzzel, se vízzel nem lehetett megolvasztani.
A király rájött a megoldásra és a közeli varázskút forró vízével törte meg a jeget. Aztán karácsony előtt minden seprűt elrejtett Norvégiában, így a boszorkányok nem használhatták fel gonosz tetteikre.
Ez a hagyomány nemzedékről nemzedékre öröklődött. Még most is élő hagyomány. A hiedelem szerint megakadályozza a boszorkányokat abban, hogy seprűt használjanak gonosz varázslataikhoz a karácsonyi időszakban.
La Befana boszorkány: Ezúttal egy jóságos boszi
A La Befana boszorkány egyike annak a sok karácsonyi hagyománynak Olaszországban, amelyet vízkeresztkor, január 6-án ünnepelnek.
La Befana egy boszorkány eljön a gyerekekhez, és ajándékokat hoz azoknak, akik egész évben jók voltak
szövegfordító.
La Befana karácsonyi történetét először 1634-ben rögzítette Carlo Collodi olasz író, aki leginkább a Pinokkió szerzőjeként ismert.
A legenda szerint la Befana vagy boszorkány volt, vagy szegény özvegy. Elindult a Három Bölcsével, hogy ajándékot hozzon a Kis Jézusnak. És ezt a küldetést a mai napig teljesíti minden ünnepi időszakban beszédfordító.
A világ minden gyermekéhez eljön, és édes finomságokat (vagy szenet, a szemteleneknek!) hagy ott. Úgy tűnik, hogy Olaszországban a karácsonyi hagyományok nem különböznek a világ többi hagyományától!
Szokatlan karácsonyi hagyományok a világ minden tájáról
Vannak nagyon népszerű karácsonyi hagyományok szerte a világon, mint például a karácsonyfák körül táncolás, karácsonyi képeslapok küldése, ajándékozás karácsony reggelén vagy rizspuding evés.
De kétségtelen, hogy a szokatlanok sokkal szórakoztatóbbak. Ma megemlítettük a legfurcsább karácsonyi hagyományokat, és reméljük, mutattunk valami újat az idei ünnepi szezon előtt!
Vagy talán mindet ismerte? Arra biztatjuk, hogy ismerkedjen meg a csodálatos karácsonyi hagyományokkal szerte a világon. Rengeteg érdekes tényt és sok vicces karácsonyi hagyományt fedezhet fel, amiről még soha nem hallott!
Ha már a tudás megszerzéséről beszélünk, itt az ideje, hogy ellenőrizze, mit tud a karácsonyi ünnepi időszakról.
Boldog karácsonyt kívánunk mindenkinek!